IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia - Francesc Miralles Contijoch, Hector Garcia Piugcerver




IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia - Francesc Miralles Contijoch, Hector Garcia Piugcerver
Wydawnictwo Muza, 2017
Liczba stron: 224 


Któż z nas nie chciałby wiedzieć, co zrobić aby dożyć w dobrym zdrowiu i samopoczuciu sędziwego wieku oraz co zrobić aby mieć szczęśliwe życie?

Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć autorzy książki "IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia"
Celem tej książki jest ukazanie czytelnikowi sekretów zdrowego i szczęśliwego życia japońskich stulatków oraz ofiarowanie narzędzi, dzięki którym odkryje on swoje ikigai.


Francesc Miralles Contijoch i Hector Garcia Piugcerver przeprowadzili wywiady z osobami, których wiek  oscyluje w okolicach 100 lat, i dopytywali, jaki jest ich sekret długowieczności.
Według naukowców, którzy porównywali życie ludzi w pięciu niebieskich strefach (Okinawa, Japonia; Sardynia, Włochy; Lomo Linda, Kalifornia; Półwysep Nicoya, Kostaryka; Ikaria, Grecja), najważniejsze okazały się: odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, posiadanie życiowego celu (ikigai) oraz dobre relacje społeczne, czyli poczucie bezpieczeństwa w dużej grupie przyjaciół oraz w rodzinie. Członkowie tych społeczności dobrze zarządzają swoim czasem, co obniża poziom stresu, spożywają mało mięsa i przetworzonej żywności oraz z umiarem piją alkohol.
 Co to w ogóle jest to IKIGAI?
Posiadanie jasnego i określonego ikigai, czyli wielkiej pasji, dostarcza satysfakcji, szczęścia oraz nadaje życiu sens.
Co ciekawe, okazało się, że w języku japońskim nie ma słowa "emerytura", a na pewno nie istnieje słowo, które oznaczało by emeryturę w taki sposób, w jaki znaczy ona u Europejczyka, czyli wycofanie się z pracy. Według filozofii Ikigai:
Człowiek nie potrzebuje spokojnej egzystencji, lecz wyzwania, dla którego będzie mógł wykorzystać swoje możliwości i walczyć.
Badani Japończycy, którzy przestali być aktywni zawodowo, pomimo tego ciągle byli w ruchu, od rana wykonywali ćwiczenia fizyczne, pielęgnowali swoje ogrody, spotykali się z przyjaciółmi lub znajomymi przy różnych okazjach np. wspólne świętowania różnych okazji, wspólne gry, pomoc sąsiedzka, uczestniczyli całymi dniami czynnie w środowisku lokalnym.

Co może powodować, że nasze starania bycia IKIGAI się nie udają?
Jednym z powodów, jest brak ćwiczeń fizycznych oraz ćwiczeń umysłowych; jedzenie do syta, a nie jak według powiedzenia na Okinawie - Hara hachi bu, które wypowiada się przed lub po jedzeniu, a znaczy ono: "brzuch pełen w osiemdziesięciu procentach"; duża ilość stresów, który przyspiesza starzenie się komórek; wystawianie się na słońce, które jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia; praca nad wieloma rzeczami jednocześnie zmniejsza naszą produktywność o przynajmniej sześćdziesiąt procent, a nasz iloraz inteligencji o ponad dziesięć punktów.

Co nam zatem pozostało?
Najważniejsze zasady stylu życia w ogimi
*sto procent osób, z którymi przeprowadzaliśmy wywiady, ma ogród, a większość całe pola z plantacjami herbaty ...
*wszyscy przynależą do jakiejś organizacji sąsiedzkiej, w której czują się kochani, jakby przynależeli do rodziny.
*dużo świętują, nawet niewielkie sprawy. Muzyka, śpiew i taniej są niezbędną częścią ich codziennego życia.
*mają w życiu istotną misję, a nawet kilka. Posiadają własne Ikigai, ale też nie traktują go zbyt serio. W tym co robią, jest miejsce na relaks i przyjemność.
*są bardzo dumni ze swoich tradycji i kultury lokalnej
*wykazują się pasją we wszystkim, co robią, choćby nie wiadomo jak wydawało się trywialne.

Wszystkie informacje zawarte w książce są bardzo, ważne i pomocne aby poznać sekret długiego życia, jednak według mnie książkę można było lepiej usystematyzować, a nie ciągle przeskakiwać z tematu na temat, co czasem utrudniało swobodne czytanie. Mimo wszystko książka zawiera masę przydatnych informacji, które myślę warto wziąć sobie do serca mimo, że wiekiem do naszych bohaterów nam jeszcze dużo brakuje i już teraz zacząć dbać o siebie i znaleźć swoje ikigai.


Cytaty warte zapamiętania:
Na człowieka wpływ mają nie wydarzenia, ale sposób, w jaki do nich podchodzi - mawiał Epiktet.

Nic nam nie da przejmowanie się rzeczami, na które kompletnie nie mamy wpływu. Powinniśmy jasno spostrzegać to,  co możemy, a czego nie możemy kontrolować, by w ten sposób nauczyć się nie ulegać negatywnym emocjom.



Etykiety: , ,